с. Чумаки. Чумаківський ЗДО Малятко








Поведінка на льоду

ПОВЕДІНКА НА ЛЬОДУ

На водоймах безпечним вважається лід (за температури повітря нижче 0 °С):

  • для одного пішохода — синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше ніж 5–7 см;
  • для групи людей (масові переправи пішки) — товщиною не менше ніж 15 см, за масового катання на ковзанах — 25 см;
  • для переправи вантажного автомобіля — 35–55 см, трактора — 40–60 см.

Міцним льодом вважають прозорий лід із синюватим або зеленуватим відтінком за товщини 12 см.
Міцність льоду пропонують перевіряти пішньою. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то виходити на лід заборонено. Не можна перевіряти міцність льоду ударами ніг.
Пересуваючись по льоду, треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, траву та ін.). Не можна виходити на лід у нічний час.
Під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5–6 метрів один від одного й уважно стежити за тим, хто іде попереду.
Переходити водойми на лижах дозволено тільки після перевірки міцності льоду. З метою забезпечити безпеку під час пересування на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж, зняти петлі лижних палок з кистей рук, наплічник тримати на одному плечі.
Кататися на ковзанах дозволено тільки на спеціально обладнаних катках.
Суворо заборонено кататися на льоду дітям без нагляду дорослих або самостійно виходити на лід.

Надання допомоги людині, яка провалилась під лід

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Надаючи допомогу людині, не можна рухатися до неї в повний зріст, тому що існує небезпека самому потрапити в біду. До потерпілого потрібно наближатися лежачи, розкинувши руки і ноги. Для надання допомоги можна використовувати підручні дошки, драбину, жердини та ін. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, той хто надає допомогу, повільно просувається до потерпілого на відстань, що дозволяє йому подати мотузку, пояс чи багор. Потім той, хто надає допомогу, відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого.
Надаючи допомогу в місцях, де є промоїни чи битий лід, використовують спеціальні засоби — рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою кішки та багра.
Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2-3 осіб лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо.
Медична допомога людині, яка провалилася під лід і врятована, повинна бути спрямована на запобігання подальшого переохолодження та зігрівання.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

Широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.